Aktualności

Tradycyjnie nie znaczy lepiej.

Budowa domów w Polsce oparta jest na tradycyjnych metodach. Jest to chyba kwestia nie tyle przyzwyczajenia, ale bardziej sceptycznego podejścia do nowych metod budowy. Specjaliści uważają, że jest niechęć d nowych metod jest wynikiem obaw, co do trwałości, a także energooszczędności domów wybudowanych w nowych technologiach.Tradycyjne budownictwo, oparte na murowaniu z cegły lub pustaka postrzegane jest jako trwałe, a mury wykonane w tej technologii mają wg zwolenników lepszy stopień akumulacji cieplnej. Minusem tradycyjnej budowy ma być długi okres stawiania domu, a także wyższe koszty. A jak jest w rzeczywistości?

Nowocześnie nie znaczy gorzej.

Jak pokazuje praktyka, nowocześnie w budownictwie nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z tradycyjnych metod budowania. Obecnie nowoczesne budownictwo obejmuje zarówno technologię szkieletową, jak również technologię opartą na murowaniu. W przypadku stawiania murowanych domów, zmienia się jedynie materiał, z którego jest dom stawiany. Rezygnuje się z tradycyjnych pustaków, na rzecz keramzytu, betonu komórkowego czy też silikatów. To nowoczesne i tanie materiały, których największą zaletą jest bardzo wysoki stopień przenikalności, co przekłada się na oszczędności podczas późniejszego użytkowana domu. Dom budowany w takiej technologii, zewnętrznie nie różni się zupełnie od domu opartego na klasycznych materiałach budowalnych. Budownictwo współczesne korzysta również z metod szkieletowych. To domy, które są już znane od kilkuset lat. Technologia szkieletowa, pozwala na budowanie tanich domów, które jednak w niczym nie ustępują domom tradycyjnym, jeśli chodzi o kwestie energooszczędności w dalszej ich eksploatacji. Oprócz niskich kosztów budowy, wielką ich zaletą jest szybkość stawiania domów szkieletowych. Już w ciągu kilku tygodni można odbierać klucze do takich domów. Bardzo ciekawą propozycją, skierowaną dla tych, którzy kochają oryginalność są domy modułowe. Budowa takich domów polega na składaniu ich z gotowych modułów dostarczonych z fabryki. Technologa ta pochodzi z Norwegii. W naszym kraju dopiero wchodzi na rynek. Przy pomocy modułów można budować zarówno domy całoroczne, jak i mniejsze domy letniskowe. Zaletą takiego budowania jest niewątpliwie cena takiego domu, a także niesamowita szybkość stawiania takiej konstrukcji. Domy modułowe można przy optymalnych warunkach postawić zaledwie w ciągu jednej doby.

Dom dla każdego.

W obecnych czasach, wybudowanie domu nie musi się równać z wydrenowaniem kieszeni inwestora. Jest jak widać wiele metod, pozwalających na postawienie domu taniego, energooszczędnego. Nawet osoby z mniejszym budżetem mogą sobie pozwolić na przyjemność mieszkania we własnym domu. Nie trzeba się znać na budownictwie. Czasy budowania na własną rękę już odchodzą w niepamięć. Wystarczy pomysł na dom i znalezienie odpowiedniego wykonawcy, który zajmie się wszystkim od projektu do wykonania. Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście chce się mieszkać w domu, a może wystarczy mieszkanie w budynku wielorodzinnym.