Aktualności

Nowoczesne domy modułowe, nie należy się ich bać.

W przekonaniu zwykłego zjadacza chleba, budowa domu jednorodzinnego, wiąże się nie tylko ze sporymi nakładami finansowymi, ale również z długim jaki musi minąć od chwili rozpoczęcia budowy, do momentu wprowadzenia się do wymarzonego domu. Jest to związane przede wszystkim z technologią budowy, która wykorzystuje materiały wymagające czasu do osiągnięcia pełnej wytrzymałości. Tradycyjna technologia budowy domów, nie jest na szczęście jedyną metodą, dzięki której można zamieszkać we własnym domu. Na świecie są sprawdzone metody, dzięki którym można nie tylko budować taniej, ale i szybciej. Pośród nich warto się przyjrzeć szczególnie domom modułowym.

Nowość z Norwegii.

Domy modułowe, to technologia, która swoje korzenie ma w zimnej Norwegii. Już samo to może sugerować, że jest to technologia domów ciepłych i energooszczędnych. Dzięki tej technologii można szybko i tanio postawić zarówno domy letniskowe, jak i domy całoroczne. Inwestor musi jedynie udostępnić działkę, a na niej wylać płytę podłogową, na której będzie stawiany dom. Na tak przygotowanym podłożu, wykonawca stawia panele, czyli gotowe ściany z elewacją, a także wszelkimi rurami ukrytymi wewnątrz. Najważniejszym elementem układanki jest szkielet, najczęściej wykonany z drewna, lub też z lekkiej konstrukcji metalowej. Szkielet ten jest ocieplony przy pomocy wełny mineralnej. Wnętrze domów jest wykańczane za pomocą płyt kartonowo gipsowych. Koszt domu nie jest wysoki. Za dom całoroczny w wersji „pod klucz” trzeba zapłacić około 1800 zł/m powierzchni, w zależności od standardu wykończenia. Trzeba jednak pamiętać, ze są to domy o bardzo wysokim stopniu przenikalności cieplnej, co sprawia, że użytkowanie takiego budynku jest bardzo tanie.  Domy modułowe są określane jako domy dla osób ceniących oryginalność. Ich wielką zaletą oprócz niskich kosztów budowy jest szybkość ich montażu. Jak można przeczytać w ulotkach producentów, już w ciągu jednej doby można oddać taki dom w stanie zamkniętym. W Polsce budowanie tego rodzaju domów jednorodzinnych nie jest jeszcze zbyt popularne. Biorą jednak pod uwagę fakt, że coraz więcej młodych ludzi, którzy się decydują na budowę domu szukają rozwiązań niedrogich, a energooszczędnych, taka metoda budowania domów ma w naszym kraju wielką przyszłość.

Technologia w służbie budownictwa.

Czy domy oparte na technologii modułowej znajdą miejsce w naszym kraju. Trudno jest to ocenić. Duże znaczenie może mieć przełamanie pewnych stereotypów, które każą podchodzić sceptycznie do nowych sposobów budowania. Jak można zauważyć na przykładzie ościennych krajów, nie należy się obawiać nowych technologii w budownictwie. Dzięki nim można budować tanie budynki mieszkalne, ale również takie, których utrzymanie nie kosztuje krocie. Warto się nad nimi zastanowić, szczególnie w dobie, kiedy ceny opału oraz energii szybują w tempie ekspresowym w górę.