Aktualności

Łazienka – ukryta perełka w domu.

Jest w każdym domu, lub tez mieszkaniu takie pomieszczenie, bez którego obecnie nikt sobie nie wyobraża życia. Co dziwne, jeszcze nie tak dawno, pomieszczenie to było jedynie luksusem w większości domów. Pomieszczenie o którym jest mowa, to łazienka. Niewielkie, ale niezwykle istotne dla naszej wygody pomieszczenie. Jego niezwykłość tkwi również w tym, że zazwyczaj to małe pomieszczenie musi być nie tylko funkcjonalne, ale również po prostu ładne. Łazienki, które można spotkać w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, nie przypominają tych ze snów. Bardziej są rodem z koszmarów. Są jednak sposoby, by zamienić te koszmarki w łazienki rodem z bajki.

Mission impossible?

Nie ma się co kryć z tym, ze kompleksowa przebudowa łazienki jest prosta. Jest to pomieszczenie dość specyficzne, które wymaga wiele wkładu nie tyle finansowego, co pracy. Łazienka to pomieszczenie, które ma zwiększoną wilgotność i wszelkie błędy popełnione przy remoncie mogą się skończyć co najmniej zalaniem sąsiadów. Przebudowa łazienki we własnym zakresie, jeśli się nie jest hydraulikiem, nie jest dobrym pomysłem. Warto zainwestować i powierzyć takie zadanie specjalistom. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Na pierwszym miejscu można wymienić profesjonalny projekt. Umiejętność dostosowania istniejących już elementów infrastruktury wodociągowej i gazowej w niewielkim pomieszczeniu do wielkich oczekiwań nie dana jest każdemu. Trzeba przewidzieć skutki niepożądanych działań, aby im przeciwdziałać. Remont łazienki jest poważniejszy niż remont pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Warto więc zadbać o to by był przeprowadzony fachowo, by korzystanie z „nowej” łazienki było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Nie warto w tym wypadku oszczędzać, ani na materiałach, ani na fachowcach, bo może się szybko okazać, że remont wykonany przez „pana Józka” będzie kosztował więcej niż się spodziewamy, a efekt? No cóż, ile się można wstydzić łazienki? Zakres prac remontowych, jest sprawą indywidualną. W niektórych przypadkach część inwestorów chce połączyć łazienkę z ubikacją, w innych chce się wydzielić osobne pomieszczenia. Fachowiec pozwoli ocenić możliwość wykonania takiej przeróbki i podać przybliżony jej koszt. Jeśli chodzi o koszty, nie ma co marzyć o tym, ze kompleksowa przebudowa łazienki będzie tania. Nie warto oszczędzać ani na fachowcach, ani na materiałach użytych do remontu. Trzeba pamiętać, że tylko materiały odpowiedniej jakości pozwolą na uzyskanie odpowiedniego efektu nie tylko wizualnego.

Forma, czy ergonomia?

Wiele osób planujących remont łazienki uważa, że efekt musi być kompromisem pomiędzy efektowym wyglądem, a ergonomią poszczególnych urządzeń. Prawda jest taka, że nie zawsze musi tak być. Efekt końcowy może być połączeniem tych dwóch rzeczy. Wszystko zależy od tego czego oczekuje inwestor, a także od kwoty jaka jest przeznaczona na wykonanie wszystkich prac. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze wielkie wydatki na remont mogą się przełożyć na efekt końcowy.