Aktualności

Marzenia z dzieciństwa.

Kto w dzieciństwie nie marzył o tym, że będzie się kiedyś mógł wyłożyć przed kominkiem, lub będzie siedział razem z rodziną i patrzał jak wesoło trzaska ogień? Wiele inwestorów, którzy decydują się na budowę domu, chce by w salonie umieścić kominek. Tak naprawdę dzisiaj trudno wejść do nowego domu, czy też mieszkania i nie dostrzec kominka. W większości przypadków jest to głównie element upiększający nasze pomieszczenia mieszkalne. Jednak ten element niewątpliwie ozdobny, ponownie zaczyna służyć do pierwotnych celów, a więc jest elementem ogrzewania domu.

Kominek jako ogrzewanie, czy warto?

Większość inwestorów, którzy decydują się na budowę domu, szuka nowych rozwiązań, które w przyszłości pozwolą na energooszczędną ich eksploatację. Jednym z elementów jest wykorzystanie dodatkowych źródeł ogrzewania. Kominek zawsze był w przeszłości wykorzystywany do tych celów. Dlaczego więc nie można by było ponownie ich wykorzystać właśnie w tym celu? Można w takim przypadku połączyć piękne z pożytecznym. Ale o tym do czego będzie służyć tak naprawdę kominek, inwestor powinien się zastanowić jeszcze na etapie planowania. Pozwoli to na określenie materiałów, które będzie można wykorzystać do montażu kominka, jak i doboru samego wkładu kominkowego. Jeśli kominek jako dodatkowe źródło ciepła będzie wykorzystane sporadycznie, nie trzeba kupować wkładu, w którym można palić przez cała dobę, albo też z płaszczem wodnym. Wystarczy zwykły wkład, który otrzyma odpowiednią obudowę. Doskonałą obudową w takim przypadku będzie wykonana z kafli, bądź też wykorzystująca szamot, steatyt i inny materiał magazynujący ciepło przez dłuższy czas. Takie kominki działają trochę na zasadzie podobnej do piecyków kaflowych – potrafią zmagazynować ciepło, by w późniejszym czasie oddać je do pomieszczenia.

Inna sprawa, kiedy kominek będzie wykorzystany jako integralna część systemu ogrzewania. Tu inwestor ma do wyboru dwa podstawowe systemy kominków. Pierwszy z nich to kominki z płaszczem wodnym. W takim przypadku ciepło z kominka ogrzewa wodę znajdującą się w przewodach otaczających wkład kominkowy. Przewody te połączone są z systemem CO, dzięki czemu ciepła woda rozprowadzana jest po całym systemie, a sam kominek działa jak piec CO. Drugą możliwością jest rozprowadzania ciepłą emitowanego przez kominek przez zamontowaną specjalną instalacją wentylacyjną. Obecnie jest to najczęściej wykorzystywany system kominkowy. Ma on wiele zalet. Jest najtańszym systemem, który wspomaga ogrzewanie w domu, nie wymaga dodatkowego wspomagania prądem, tak jak w przypadku kominków z płaszczem wodnym. Jest również bardzo prosty w obsłudze.

Nie tylko trzaskający płomień.

Obecnie rzadko, kto decydując się na instalację kominka, przeznacza go jedynie jako ozdobę. Możliwość wykorzystania go również do wspomagania ogrzewania jest zbyt kusząca. Nie należy więc się zastanawiać czy montować kominek w domu. Jeśli jest taka możliwość warto się zastanowić jaki rodzaj kominka będzie dla nas najlepszym. A trzaskający ogień, będzie doskonałym dodatkiem na długie wieczory spędzone w ciepłej rodzinnej atmosferze.