Aktualności

Dach nad głową.

Nie jest niczym dziwnym, że stawianie dachu, traktowane jest jak swoiste święto. Jest to bardzo ważna chwila dla każdego inwestora. Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, nie zależnie od tego, czy jest to budynek mieszkalny czy też zwykła hala produkcyjna. Jest to element ochronny budynku, jego jakość jest bardzo istotna. Dlatego bardzo ważnym jest nie tylko wykorzystanie odpowiedniej jakości materiałów do jego konstrukcji, ale przede wszystkim dobry projekt dachu.

Piękno to nie wszystko.

Wybór odpowiedniego dachu do domu, nie jest prosty. Generalnie rodzaj dachu, kąt jego nachylenia jest determinowany przez lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego. Jednak jeśli chodzi o poszycie dachu, to już jest indywidualna sprawa inwestora, jego gustu, posiadanych funduszy. Na rynku jest wiele rodzajów poszyć dachowych, których użycie determinuje odpowiedni dobór konstrukcji nośnej dachu.  Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć papę bitumiczną, dachówkę ceramiczną, dachówkę betonową,  gonty, blachy i blachodachówkę. Generalnie pokrycia dachowe można podzielić na ciężkie oraz lekkie. Pokrycia ciężkie, do których zalicza się dachówkę betonową oraz ceramiczną, gdzie waga pokrycia może sięgać nawet do 80kg/m², wymagają odpowiedniej mocnej konstrukcji, która nie tylko będzie potrafiła unieść tak wielki ciężar samej dachówki, ale również ewentualnego śniegu, czy też nacisk wiatru. Konstrukcja takiego dachu musi posiadać nachylenie w zakresie 20-40° i umożliwiać zastosowania odpowiedniego ocieplenia. Do ciężkiego poszycia zalicza się najbardziej popularną dachówkę betonową, gont bitumiczny, a także tradycyjną, znaną już od tysięcy lat dachówkę ceramiczną. Poszycie lekki, gdzie ciężar materiału wynosi od 1,5 do 20kg/m² jest rozwiązaniem tańszym. Konstrukcja drewniana dachu nie musi być aż tak mocna jak w poprzednim przypadku. Nie ma tu wielkiego znaczenia kąt nachylenia, można tu budować dachy o większym stopniu nachylenia, co jest dość ważne szczególnie w górskich rejonach. Do lekkiego poszycia można zaliczyć blachodachówkę, blachę, czy też papę bitumiczną. Na polskim rynku można od kilkunastu lat zauważyć powrót poszycia wykonanego ze słomy. Strzecha, bo o takim rozwiązaniu jest tu mowa, wykonana jest ze specjalnie przygotowanej trzciny jednorocznej, która jest odpowiednio sortowana i wiązana w snopki. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w rejonach wiejskich oraz do pokrywania dachów budynków przeznaczonych pod gospody w stylu wiejskim. Niestety jest to rozwiązanie dość drogie, a trwałość takiego poszycia ocenia się na około 70 lat.

Co wybrać?

Generalnie rodzaj dachu, jego poszycie jest określana już na etapie projektowania. Można oczywiście na późniejszym etapie dokonywać zmian, jednak trzeba pamiętać o tym, że taka zmiana wymaga zatwierdzenia i musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Wybierając rodzaj dachu, należy jednak się kierować nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim pamiętać, że dach jest bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom budynku, na którym się znajduje.